2017 Gen - 16 2017 Deaf Olympics Samsun 08.07 - 30.07.2017

2017 Gen - 16 2017 Deaf Olympics Samsun 08.07 - 30.07.2017

2017 Gen - 16 2017 Deaf Olympics Samsun 08.07 - 30.07.2017

2017 Gen - 16 2017 Deaf Olympics Samsun 08.07 - 30.07.2017

2017 Gen - 16 2017 Deaf Olympics Samsun 08.07 - 30.07.2017

2017 Gen - 16 2017 Deaf Olympics Samsun 08.07 - 30.07.2017

2017 Gen - 16 2017 Deaf Olympics Samsun 08.07 - 30.07.2017

2017 DEAF OLYMPICS

SAMSUN,   08 Temmuz 2017 - 30 Temmuz 2017


2015'te Ulusal Ajans'ın bir bilgilendirme toplantısında tanıştığımız Samsun İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü'nde görevli Celalettin Kapçak GENÇTUR'un yaptığı çalışmalara ilgi göstermiş ve birlikte projeler yapabileceğimizi söylemişti. Görüşmelerimiz sonrasında ilk olarak 2016'da Bafra ilçesindeki Kzılırmak havzasında konaklayan göçmen kuşların yaşam alanlarında bir çevre temizliği kampı yapmak istedik. Ancak programa koymamıza karşın ülkemizde yaşanan olaylar nedeniyle yeterince yabancı başvuru gelmeyince başlamasına 1 hafta kala kampı iptal etmiştik.

Bu görüşmelerimiz sırasında Celalettin Bey 2017'de Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen İşitme Engelliler Olimpiyat'ının düzenlenmesinde, düzenleme komitesine yardımcı olmaları amacıyla gönüllü gereksinimleri olacağını söyleyince yeni bir işbirliği olanağı doğmuş oldu.

Mart 2017'de kamp programımızı uluslararası alanda duyurduktan sonra, geçen senenin devamı olan olumsuzluklar nedeniyle Türkiye'ye olan ilginin az olmasına karşın bu kampımız gerek konusu gerekse süresi nedeniyle oldukça ilgi gördü. Başvuru yapanlarla bir seçici kurul Skype üzerinden ön görüşme yaptıktan sonra 11 gönüllüyü proje için seçti. İçlerinden biri de işitme engelli bir gönüllü idi. Gönüllüler olimpiyatın başlamasından 1 hafta önce gelerek hem uluslararası işaret dili eğitimi aldılar, hem çevre gezileri yapıp kenti ve Türk kültürünü tanıdılar. 18-30 Temmuz arasındaki oyunlar süresince gönüllüler, gelen ekiplerin karşılanması, olimpiyat köyünde getir götür işleri, medya tanıtımı, çevre düzenlemesi vb. değişik işlerde çalıştılar.

Kampa 3 İspanyol, 2 Ukraynalı, 1 Çek (işitme engelli), 1 Fransız, 1 Kanadalı, 1 Hong Konglu, 1 Meksikalı, 1 Rus olma üzere toplam 11 gönüllü katıldı.

24-25 temmuz günlerinde kampı ziyaret ettim. İlk gün gönüllüleri görev alanlarında ziyaret ettim. Genellikle yarışmaların yapıldığı salon ya da alanların girişlerinde durup gelen yerli ve yabancı ziyaretçileri ya da yarışacak sporcuları gitmeleri gereken yerlere yönlendirmekle görevlendirilen gönüllüler durumlarından, yaptıkları işten ve üstlendikleri sorumluluğu yerine getirmekten hoşnuttular. Her gün , kaldıkları yurtta kahvaltı edip önceden belirlenen görev yerlerine gidiyorlarmış. Öğle yemekleri paket olarak kaldıkları yere geliyor. Bazı gönüllüler bunların dağıtımını da yapıyorlarmış Akşam yemekleri genellikle bir devlet kurumu ya da belediyenin daveti ile dışarıda lokantalarda yiyorlarmış. Ben de bir akşam yemeğine katıldım, bu yemekte belediyenin işlettiği lokantada pide yedik. Akşam yemeği sonrası grupla ve yerel yetkililerle birlikte bir değerlendirme toplantısı yaptık. Etkinliğin arkasında bir devlet kurumu olduğundan ve gönüllüler etkinliğin bir hafta öncesinde gelip hem işaret dili eğitimi alıp hem de Türk kültürünü tanımaları amacıyla çeşitli gezi ve etkinliklere katılıp bu süreçte devlet olanaklarından yararlandıklarından hepsinin ağzı kulaklarında idi.Tek yakındıkları nokta öğle yemeği kumanyasının sıcak yemek olmayıp bisküvi, muz, gofret, vb. gıdalardan oluşmasıydı.

Çoğunun ilk kampı olduğundan kampçıları bu kampı bundan sonra yapacakları kamplarla kıyaslamamaları yoksa hayal kırıklığına uğrayacakları konusunda uyardım. daha önce kamp yapmış olanlar da sunulan olanakların nitelik ve niceliğinin farkında olduklarını belirttiler.

Kampımızda bir de işitme engelli bir Çek katılımcı vardı. Bu gönüllü kamptan genel olarak hoşnut olmasına karşın grupla iletişim kuramayıp, dışarda kaldığından ve kendisini yalnız hissettiğinden söz ettikten sonra kamptan ayrılacağını belirtti. Kendisine "bu kamp için bir artı değer oluşturması amacıyla seçildiğini ama bu kampın işitme engelliler için düzenlenen bir kamp olmadığını, gelirken de kamptaki tek işitme engellinin kendisi olduğunu bilerek geldiğini" vurguladım. O da bunu kabul edip grupla ya da yerel yetkililerle bir sorunu olmadığını ama kendisini işitme engelliler arasında daha iyi hissettiğini bu nedenle de onlarla birlikte kalmak istediğini belirtti. Kamptan kendi isteğiyle ayrıldığını belirten bir belge imzalatıp, ayrılmasına izin verdik.

Yorumlar

Monika Goldefusová diyor ki: (09 Ağustos 2017)

Hi. I´m sorry to say you that, this workcamp is bad experience for me.

Because I was alone deaf in workcamp, my idea about work in deaflympics before was different. All hearing people worked out for example volleyball, bowling etc. But only me had work in dormitory. I dont understand why because Deaflympics is actually an attraction just for the deaf people.

But I see that you prefer hearing people. People like me is discriminated. What a shame!

I hope other project in future will better and will understand what deaf people want. Thank you.

Mateu diyor ki: (01 Ağustos 2017)

A unique experience, perfect for meeting people from all over the world, as well as the culture and lifestyle of a country different from my own. A perfect cultural event to make an effort, expend the time and enjoyment over the days.

Vianca González diyor ki: (31 Temmuz 2017)

I really liked it, I enjoy Turkiye, Samsun, the Deaflympics and the workcamp itself. Everyone I met was great (nice, friendly, wanting to practice english and teach turkish...); thank you for this amazing oportunity! :)

Yorum yaz...